Pár slov o migréně

20.11.2013

Migréna je zákeřné onemocnění mozku, záchvatovitého typu. Trpí jím celkem 15 – 20 % žen a 6 % mužů. Některé migréna potká jen jednou za život, jiní se s ní musí vypořádávat i dvakrát měsíčně.

Většinou se první příznaky migrény u člověka objevují v pubertě, výjimečně už v útlých dětských letech. U 90 procent migreniků se migrénové záchvaty poprvé objeví do jejich 20 let života. Migréna se může objevit i později, například až po 30, či dokonce 50 letech života, k tomuto případu však dochází pouze zřídka.

Vesměs by se dalo říci, že mladí migrenici se se záchvaty potýkají častěji, jak jsem již zmiňoval, klidně i několikrát do měsíce. S postupujícím věkem pak intenzita migrénových záchvatů klesá, naopak se ale prodlužuje jejich délka, což může být mnohdy daleko nepříjemnější, zvlášť tedy v pokročilejším věku.

Migréna má několik fází:

Fáze prodromů – jakýsi předvoj migrény. Ti, kteří trpí záchvaty již delší dobu, na této fázi poznají, že přichází migréna. Jedná se tedy o příznaky záchvatů.

Fáze aury – těsně před vlastními bolestmi hlavy přijde tato fáze, která trvá maximálně půl hodiny.

Bolest hlavy – hlavní fáze migrény. Někdy k ní může dojít bez předchozích dvou fází, tedy bez jakéhokoliv varování.

Fáze relaxace – v této fázi na člověka dopadá únava a vyčerpání, migréna odeznívá.

Nejnovější články

Oslava lásky: Trvalá podstata Dne svatého Valentýna

Každý rok 14. února lidé po celém světě oslavují lásku a náklonnost při Dni svatého Valentýna. Je to den plný romantických gest,...
19.02.2024

Architektura 21. století: Spojení inovace a udržitelnosti

21. století přineslo do světa architektury zcela nový pohled, spojující inovace, technologický pokrok a udržitelnost. Architekti se dnes...
01.02.2024

Navštivte nás na FB

Chcete mít odkaz na váš web na Facebooku?


Chcete publikovat článek?

Pro publikování vašeho článku využijte kontaktní formulář, kde se dozvíte i cenu za zveřejnění.


Magazín o bydlení

Navštivnte magazín zaměřený výhradě na bydlení, architekturu a stavebnictví. I zde je možnost publikování vašeho článku.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace