Chromatografický rozbor plynů rozpuštěných v izolačním oleji

16.12.2013

izolačním oleji transformátorů se rozpouštějí plyny, které se tvoří jednak při přirozeném stárnutí během provozu a také v důsledku poruch systému. Podle množství a složení plynů rozpuštěných v oleji lze posoudit stav izolačního systému stroje.

Analýza se provádí na plynovém chromatografu po předchozím vytěsnění plynů z oleje- buď vakuovou extrakcí, probubláváním nosným plynem chromatografu (stripping), nebo ustavením rovnováhy v uzavřené vialce (headspace). Stanovují se plyny: kyslík, dusík, vodík, oxidy uhlíku, uhlovodíky – metan, etan, etylen, acetylen, propan, propylen.

Hodnocení a interpretace výsledků je popsána v ČSN EN 60599. Z množství, poměru plynů a časového nárůstu se určuje, zda nedochází k tepelným nebo elektrickým závadám stroje a jejich závažnosti.

Metoda ošetřuje okamžitou provozní spolehlivost, ale určitě i s výhledem do budoucnosti, zjistí-li se koncentrace rozkladových plynů v úrovních vyšších, než je obvyklé (viz ČSN EN 60599).

Hledisko provozního opotřebení izolačního oleje, nebo navlhnutí izolačního systému olej – papír je ošetřeno ČSN EN 60422. Tato mezinárodní norma rozděluje nároky na kvalitu oleje podle výkonové a napěťové hladiny, předepisuje zkušební metody, hodnotí naměřené výsledky, určuje interval opakování zkoušek a částečně navrhuje i opatření při zhoršených výsledcích. Rozhodně praktická pomůcka pro diagnostiku izolačního oleje.

Nejnovější články

Adventní tradice v Česku

Advent, období čtyř týdnů před Vánoci, přináší do České republiky zvláštní atmosféru plnou očekávání a radosti. Toto období je...
22.11.2023

Proč hnojit trávník?

Trávník, který září zelenou krásou a je hýčkaný správnou péčí, je tou pravou ozdobou každé zahrady. Jedním z klíčových faktorů...
24.10.2023

Navštivte nás na FB

Chcete mít odkaz na váš web na Facebooku?


Chcete publikovat článek?

Pro publikování vašeho článku využijte kontaktní formulář, kde se dozvíte i cenu za zveřejnění.


Magazín o bydlení

Navštivnte magazín zaměřený výhradě na bydlení, architekturu a stavebnictví. I zde je možnost publikování vašeho článku.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace