JSN - Projekt mobilních aplikací, který pohne světem

12.04.2013

Celý svět se zvláště za poslední desetiletí radikálně mění. V komunikačních technologiích běžný člověk prakticky není schopen detailně celý vývoj sledovat.

Naproti tomu oblast dopravy se za poslední desetiletí prakticky nezměnila. Silnice se plní čím dál větším počtem aut, auta jsou už 100 let stále na tom samém principu spalovacích motorů, volantu, kterým točí řidič. Auto je jakousi nevyhnutelnou nutností, i když 90% času stojí nevyužito. 

Doba se mění a my s ní. Nové technologie radikálním způsobem zasahují do všech oblastí života a doprava (zdá se) je nyní na řadě. Mluví se o disruptivní technologii. Disruptivní znamená, že sebedokonalejší svého času dokonalý výrobek je skokově nahrazen něčím zcela jiným, založeným na úplně jiných principech. Příkladem mohou být nablýskaní a k dokonalosti vytrénovaní samurajové, proti kterým stačila jedna malá pistolka, aby jejich slávu odstřelila do nenávratné historie.

Dnešní chápání dopravy lidí je založené na tichém, nizkospotřebovém, nablýskaném autě, které je vaší chloubou, miláčkem, tíží vaši peněženku i čas s údržbou, vyžaduje vaši plnou soustředěnost při řízení. Co disruptivního lze od auta očekávat?

Ve státech Nevada a Kalifornie byl uzákoněn pohyb robotických vozidel, která Google testuje už několik let a najezdil s nimi statisíce kilometrů. Stejně tak jako byl Kasparov poražen počítačem-šachistou, nyní čeká tato porážka člověka-řidiče, který zatím robotické auto poráží, nicméně o pouhých několik vteřin...

Auto-robot nepropadá emocím, neusíná, nejezdí na červenou. Zato roboticky přesně sleduje vše v okruhu 360°, zamezuje střetům s okolím. 

Moc dobře se pamatuju, jak jsem s neskonalým úžasem zíral v roce 1990 na první stranu, která mi vyjela z mé první "lejzrovky", kterou jsem si dovezl v batohu z Furt im Wald. Stejně tak užasle jsem zíral na můj příchozí email v roce 1997. V úžas mě přiváděla moje první platba internetovým bankovnictvím.

Užasle kolem sebe pozoruju, že tato úžasná doba nekončí a já se do budoucna obejdu bez volantu, leasingu, stresujícího hledání parkování. Zato budu moci na dálnici klidně usnout, nebo se věnovat přípravě práce, která mě zanedlouho bude čekat.

Pokud se budete i vy chtít seznámit s novými možnostmi dopravy lidí, budete chtít naskočit do už se rozjíždějícího rychlíku, který "převeze" všechny zatím fungující zvyky a dogmata, tak se připojte k něčemu novému :-)

REGISTRACE k něčemu novému v dopravě lidí, které pohne světem: 

JOIN SOMETHING NEW

Nejnovější články

Ideální snídaně pro sportovce: Klíč k maximálnímu výkonu

Snídaně je považována za nejdůležitější jídlo dne, a to zejména pro sportovce, kteří potřebují dostatečnou energii a živiny pro...
22.05.2024

Oslava lásky: Trvalá podstata Dne svatého Valentýna

Každý rok 14. února lidé po celém světě oslavují lásku a náklonnost při Dni svatého Valentýna. Je to den plný romantických gest,...
19.02.2024

Navštivte nás na FB

Chcete mít odkaz na váš web na Facebooku?


Chcete publikovat článek?

Pro publikování vašeho článku využijte kontaktní formulář, kde se dozvíte i cenu za zveřejnění.


Magazín o bydlení

Navštivnte magazín zaměřený výhradě na bydlení, architekturu a stavebnictví. I zde je možnost publikování vašeho článku.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace