Injektáž zdiva svépomocí? Raději ne.

26.09.2018

Ať už bydlíte v řadovém domě, domečku u lesa nebo v nové městské zástavbě, kdykoli se můžete setkat s problémem vlhkého zdiva. Průnik vlhkosti je typičtější u starších objektů, kde nedbalo na správné postupy, kvalitní materiály či dokonce se na vodoodpudivou izolace zcela zapomnělo. Tomuto neduhu se ale bohužel nevyhnou častokrát i novější nemovitosti. Zde buď stavební firma vědomě šetřila, nebo nevědomě neprovedla své práce dostatečně kvalitně. V horším případě kombinace obojího.

Ochrana zdiva proti vlhkosti

Pokud se přes zdivo dostává do vnitřní omítky vlhkost a jsou vidět průsaky, nepěkné mapy či dokonce plísně, pak je to jasná známka toho, že je se zdivem něco v nepořádku, a je třeba jednoznačně zasáhnout. Nabízí se otázka „co s tím“. Nejprve si musíme říci, kde je zdroj problému.

Vlhkost se v okolí zdiva běžně vyskytuje. Je to dáno povětrnostními podmínkami či přímo ze své podstaty, kdy je zdivo například pod úrovní terénu. V tomto případě má zdivo jen velmi omezenou možnost „dýchat“. Proto se v těchto případech dbá mnohem více na to, aby zdivo bylo od vlhkosti dostatečně dobře ochráněno. Děje se tak pomocí kvalitní hydroizolační vrstvy, které dokáže vlhkost odpudit a zabrání jejímu prostupu do struktur zdiva.

Pokud tato vrstva ve zdivu chybí, je nekvalitní nebo není dostatečně odborně aplikovaná, mohou nastat výše uvedené situace a komfort bydlení je rázem velmi dramaticky narušen. V tu chvíli je pomocníkem sanace vlhkého zdiva.

Pustit se do sanace zdiva?

Pokud chcete situaci komplexně vyřešit a nechcete už více trápit vlhkým zdivem, pak odpověď na otázku, zdali provést sanaci vlhkého zdiva, je jasná – sanace ano. Stejně tak jasná je i odpověď, zdali se do sanačních prací pustit sám nebo povolat specializovanou firmu – rozhodně povolat profesionály a odborníky.

Náročnost sanačních prací se nerovná náročnosti vymalování pokoje. Jsou zde potřeba dobré teoretické znalosti. Je totiž třeba například zvolit techniku, pomocí které se sanace realizuje. Zdali se bude jednat o injektáž zdiva, podřezání zdiva nebo kteroukoli jinou dostupnou metodu. Zvolením správné techniky však potřeba odbornosti nekončí.

Potřeba jsou také praktické zkušenosti a dovednosti. Správné provedení sanace vlhkého zdiva je technicky náročná disciplína, proto je opět doporučováno se obrátit výhradně na odborníky.

Nejnovější články

Dovolená s malým dítětem

Možná patříte mezi čerstvé rodiče, kteří v předstihu řeší, kam spolu se svou malou ratolestí vyrazí letos na dovolenou. Ačkoli...
30.01.2023

Prémiové olivové oleje dovedou vykouzlit skutečně rozmanité menu

Nenakupujte je v supermarketech, tady totiž ani nejsou k mání! Olivové oleje s přídomkem extra panenský, které jsou pečlivě...
13.03.2022

Navštivte nás na FB

Chcete mít odkaz na váš web na Facebooku?


Chcete publikovat článek?

Pro publikování vašeho článku využijte kontaktní formulář, kde se dozvíte i cenu za zveřejnění.Případně využijte možnosti publikovat článek přes portál PayPost.cz.


Magazín o bydlení

Navštivnte magazín zaměřený výhradě na bydlení, architekturu a stavebnictví. I zde je možnost publikování vašeho článku.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace