Injektáž zdiva svépomocí? Raději ne.

26.09.2018

Ať už bydlíte v řadovém domě, domečku u lesa nebo v nové městské zástavbě, kdykoli se můžete setkat s problémem vlhkého zdiva. Průnik vlhkosti je typičtější u starších objektů, kde nedbalo na správné postupy, kvalitní materiály či dokonce se na vodoodpudivou izolace zcela zapomnělo. Tomuto neduhu se ale bohužel nevyhnou častokrát i novější nemovitosti. Zde buď stavební firma vědomě šetřila, nebo nevědomě neprovedla své práce dostatečně kvalitně. V horším případě kombinace obojího.

Ochrana zdiva proti vlhkosti

Pokud se přes zdivo dostává do vnitřní omítky vlhkost a jsou vidět průsaky, nepěkné mapy či dokonce plísně, pak je to jasná známka toho, že je se zdivem něco v nepořádku, a je třeba jednoznačně zasáhnout. Nabízí se otázka „co s tím“. Nejprve si musíme říci, kde je zdroj problému.

Vlhkost se v okolí zdiva běžně vyskytuje. Je to dáno povětrnostními podmínkami či přímo ze své podstaty, kdy je zdivo například pod úrovní terénu. V tomto případě má zdivo jen velmi omezenou možnost „dýchat“. Proto se v těchto případech dbá mnohem více na to, aby zdivo bylo od vlhkosti dostatečně dobře ochráněno. Děje se tak pomocí kvalitní hydroizolační vrstvy, které dokáže vlhkost odpudit a zabrání jejímu prostupu do struktur zdiva.

Pokud tato vrstva ve zdivu chybí, je nekvalitní nebo není dostatečně odborně aplikovaná, mohou nastat výše uvedené situace a komfort bydlení je rázem velmi dramaticky narušen. V tu chvíli je pomocníkem sanace vlhkého zdiva.

Pustit se do sanace zdiva?

Pokud chcete situaci komplexně vyřešit a nechcete už více trápit vlhkým zdivem, pak odpověď na otázku, zdali provést sanaci vlhkého zdiva, je jasná – sanace ano. Stejně tak jasná je i odpověď, zdali se do sanačních prací pustit sám nebo povolat specializovanou firmu – rozhodně povolat profesionály a odborníky.

Náročnost sanačních prací se nerovná náročnosti vymalování pokoje. Jsou zde potřeba dobré teoretické znalosti. Je totiž třeba například zvolit techniku, pomocí které se sanace realizuje. Zdali se bude jednat o injektáž zdiva, podřezání zdiva nebo kteroukoli jinou dostupnou metodu. Zvolením správné techniky však potřeba odbornosti nekončí.

Potřeba jsou také praktické zkušenosti a dovednosti. Správné provedení sanace vlhkého zdiva je technicky náročná disciplína, proto je opět doporučováno se obrátit výhradně na odborníky.

Nejnovější články

Oslava lásky: Trvalá podstata Dne svatého Valentýna

Každý rok 14. února lidé po celém světě oslavují lásku a náklonnost při Dni svatého Valentýna. Je to den plný romantických gest,...
19.02.2024

Architektura 21. století: Spojení inovace a udržitelnosti

21. století přineslo do světa architektury zcela nový pohled, spojující inovace, technologický pokrok a udržitelnost. Architekti se dnes...
01.02.2024

Navštivte nás na FB

Chcete mít odkaz na váš web na Facebooku?


Chcete publikovat článek?

Pro publikování vašeho článku využijte kontaktní formulář, kde se dozvíte i cenu za zveřejnění.


Magazín o bydlení

Navštivnte magazín zaměřený výhradě na bydlení, architekturu a stavebnictví. I zde je možnost publikování vašeho článku.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace