Problém karpálního tunelu

20.10.2023

Karpální tunel je úzký průchod na zápěstí, který obsahuje nervy a šlachy, které kontrolují pohyb a citlivost na prstech ruky. Tento tunel je ohraničen kostí na spodní straně zápěstí a pevnými šlachami na vrchní straně. Když se tkáně v karpálním tunelu zanáší nebo zvětšují, může to vyvolat tlak na nerv zvaný mediánový nerv, což může způsobit bolest, slabost nebo necitlivost v ruce a prstech. Toto onemocnění se nazývá karpální tunelový syndrom (CTS).

Příčiny Karpálního Tunelového Syndromu:

 • Zvýšený tlak v karpálním tunelu: Tlak v karpálním tunelu může narůstat z důvodu zánětu šlach, zvětšené šlachové pochvy nebo poranění zápěstí.
  Genetické faktory: Někteří lidé mají genetickou predispozici k menšímu karpálnímu tunelu, což zvyšuje riziko vzniku CTS.
 • Opakované pohyby nebo vibrace: Opakované pohyby zápěstí, jako je například psaní na klávesnici nebo používání nářadí, mohou vést k CTS. Stejně tak práce s vibracemi, jako je obsluha těžkého stroje, může být rizikovým faktorem.
 • Hormonální změny: Některé ženy mohou zažít zvětšení karpálního tunelu během těhotenství nebo menopauzy kvůli hormonálním změnám v těle.


Příznaky Karpálního Tunelového Syndromu:

 • Bolest a necitlivost: Bolest a necitlivost v zápěstí, dlaních a prstech, zejména v noci.
 • Slabost: Oslabení síly sevření ruky a problémy s jemnou motorikou.
 • Brnění: Brnění nebo pálení v postižené ruce.
 • Zhoršení při opakování pohybů: Příznaky se mohou zhoršovat při opakovaných pohybech, jako je psaní, čištění nebo držení telefonu.


Léčba a řízení Karpálního Tunelového Syndromu:

 • Nosit ortézy: Nosit ortézy (zvláštní držadla) na zápěstí může pomoci zmírnit tlak na nervy a zmírnit příznaky.
 • Fyzioterapie: Fyzioterapie může pomoci posílit svaly, zlepšit držení těla a zmírnit přetížení nervů.
 • Léky: Léky proti bolesti a zánětu mohou pomoci zmírnit bolest a zánět v karpálním tunelu.
 • Injekce kortikosteroidů: Injekce kortikosteroidů do karpálního tunelu mohou snížit zánět a zmírnit příznaky.
 • Chirurgický zákrok: V závažných případech, kdy jiné metody selhávají, může být doporučen chirurgický zákrok k uvolnění tlaku na nervy v karpálním tunelu.

 

Je důležité vyhledat lékařskou pomoc, pokud máte příznaky karpálního tunelového syndromu. Rychlá diagnóza a vhodná léčba mohou snížit obtíže a zlepšit kvalitu života pacienta.

Nejnovější články

Oslava lásky: Trvalá podstata Dne svatého Valentýna

Každý rok 14. února lidé po celém světě oslavují lásku a náklonnost při Dni svatého Valentýna. Je to den plný romantických gest,...
19.02.2024

Architektura 21. století: Spojení inovace a udržitelnosti

21. století přineslo do světa architektury zcela nový pohled, spojující inovace, technologický pokrok a udržitelnost. Architekti se dnes...
01.02.2024

Navštivte nás na FB

Chcete mít odkaz na váš web na Facebooku?


Chcete publikovat článek?

Pro publikování vašeho článku využijte kontaktní formulář, kde se dozvíte i cenu za zveřejnění.


Magazín o bydlení

Navštivnte magazín zaměřený výhradě na bydlení, architekturu a stavebnictví. I zde je možnost publikování vašeho článku.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace