Založení s.r.o. - návod, rady a postup
28.06.2013
Právě jste se rozhodli, že ve svém úspěšném podnikání postoupíte o kus dále a založíte si společnost s ručením omezeným? Firmu, která bude na obchodní partnery působit daleko lépe, než klasický živnostenský list, a jež bude mít na trhu řádnou váhu? Pak asi moc dobře tušíte, jaká úskalí vás čekají zrovna při založení s.r.o. S jakými procesy se budete muset potýkat a s jakou úřední mašinérií a přísnou legislativou přijdete do styku. Založení firmy je poměrně zdlouhavý proces. Podíváme se, jak na to!
Vymyslete název své nové společnosti. Už při založení s.r.o. je dobré přemýšlet o tom, aby se název skutečně týkal předmětu podnikání, tedy toho, co budete vyrábět či prodávat. Dejme tomu, že budete vyrábět bižuterii nebo šperky, pak by se toto slovo mělo vyskytovat i v názvu. Pod těmito slovy vás budou vaši zákazníci na internetu hledat. Dejte pozor na to, aby se nově založená firmy a stejného názvu již nevyskytovala na jiném místě naší republiky. To lze dobře ověřit například v obchodním rejstříku.
Obvykle se volí složení vkladů na bankovní účet, který je při založení s.ro. také zřízen. Banka pak na vyžádání vystaví potvrzení o výši vkladů. Toto potvrzení slouží jako jeden ze zakladatelských dokumentů a dokládá se při podání návrhu na zápis společnosti do obchodního rejstříku. Vklad lze složit v hotovosti i u správce základního jmění, který pak podá prohlášení o složení základního jmění. Založení firmy a tedy jejím vznikem (zápisem do obchodního rejstříku) se stávají vklady jejím majetkem a společnost s nimi může volně disponovat.
K názvu firmy patří i sídlo. Zvolte si tedy sídlo, pokud to není váš dům či jiná nemovitost, budete potřebovat souhlas majitele nemovitosti. Dnes jsou velmi populární v souvislosti s poskytnutím sídla tzv. virtuální kanceláře. I když bydlíte a podnikáte daleko od hlavního města, své sídlo díky virtuální kanceláři můžete mít na prestižní adrese.
Sepsáním a podpisem společenské smlouvy je založena společnost s ručením omezeným. Společenská smlouva pro založení s.r.o. musí obsahovat:
K návrhu na zápis při založení s.r.o. do obchodního rejstříku se dokládají příslušná oprávnění k podnikání (živnostenské listy, koncese, atp.). Tato oprávnění vydává živnostenský úřad.
Návrh na zápis nově založené firmy do obchodního rejstříku se podává u příslušného rejstříkového soudu. Návrh na zápis podepisují všichni jednatelé, podpisy musí být úředně ověřeny. K tomuto návrhu se přikládá za společnost:
listina osvědčující právní důvod užívání místností, a to výpis z katastru nemovitostí (ne starší 3 měsíců) osvědčující vlastnické právo k prostorám, do nichž společnost umístila své sídlo, a pokud není vlastníkem, souhlas vlastníka/spoluvlastníka těchto prostor nebo správce zmocněného k udělení souhlasu s umístěním sídla a zmocnění tohoto správce.
Při založení s.r.o. se na zápis do obchodního rejstříku čeká až půl roku (záleží na rejstříkovém soudu). O zapsání nově založené firmy do obchodního rejstříku dostanete od rejstříkového soudu Rozhodnutí o zápisu, které je doporučeně zasláno do sídla zakládané společnosti.
Zápisem do obchodního rejstříku fakticky vzniká s.r.o. a tímto dnem také nastává povinnost vést (podvojné) účetnictví nově založené firmy.
První z povinností nově vzniklé společnosti je její registrace u místně příslušného finančního úřadu.
Pokud stále nevíte jak postupovat při založení s.r.o., můžete načerpat inspiraci na webech, které se touto problematikou zabývají a kde se dozvíte podrobné informace, postupy, zákony a mnoho dalšího. Například se jedná o weby www.jak-zalozit-sro-a-podnikat.cz nebo www.jakpodnikat.cz
Nejnovější články
Navštivte nás na FB
Chcete publikovat článek?
Pro publikování vašeho článku využijte kontaktní formulář, kde se dozvíte i cenu za zveřejnění.
Magazín o bydlení
Navštivnte magazín zaměřený výhradě na bydlení, architekturu a stavebnictví. I zde je možnost publikování vašeho článku.