Vše okolo sázení rajčat

06.06.2023

Zasadit rajčata správně je důležité pro jejich zdravý růst a plodnost. Zde je několik kroků, které můžete následovat:

Volba vhodného místa

Rajčata potřebují dostatek slunečního světla, ideálně minimálně 6 až 8 hodin denně. Vyberte místo ve vaší zahradě, které je dobře osvětlené.

Příprava půdy

Rajčata preferují dobře odvodněnou a písčitou půdu s pH mezi 6 a 7. Před výsadbou můžete do půdy přidat kompost nebo dobře rozložený hnůj, aby se zlepšila její struktura a živinová hodnota.

Vzdálenost mezi rostlinami

Rajčata by měla být zasazena ve vzdálenosti asi 45-60 cm od sebe. To jim poskytne dostatek prostoru pro růst a rozvoj kořenového systému.

Výsadba

Vykopáním dostatečně hluboké jámy pro kořeny rostliny připravte prostor pro zasazení rajčat. Odstraňte spodní listy a zasaďte rostlinu tak, aby byla ponořena hluboko v zemi. Ujistěte se, že místo, kde se stýkají stonky a kořeny, je zakopáno alespoň o 2,5 cm hlouběji než v původní nádobě.

Podpěra a vazba

Rajčata jsou plazivé rostliny, které potřebují podporu pro růst. Hned po výsadbě připevněte rostlinu ke kůlu nebo kleci, která ji bude držet vzpřímeně. Postupně v průběhu růstu pravidelně provádějte vazbu, aby se zabránilo polámání větví a snazšímu přístupu světla ke všem částem rostliny.

Zalévání a hnojení

Pravidelně zalévejte rajčata, aby půda zůstávala vlhká, ale ne přemokřená. Hnojte rostliny hnojivem bohatým na dusík, fosfor a draslík, což podporuje zdravý růst a tvorbu plodů.

Ochrana před škůdci

Monitorujte rostliny a včas reagujte na případné škůdce nebo nemoci, které by mohly napadnout rajčata. Použití organických postřiků nebo pesticidů může pomoci chránit rostliny.

Pravidelná péče

Odstraňujte výhonky (nebo také "vodní výhonky") vyrůstající z rohů listů, abyste zlepšili průtok vzduchu a omezili riziko onemocnění. Pravidelně prohlížejte rostliny, odstraňujte vadné listy a podporujte zdravý růst.


Sledováním těchto kroků byste měli mít dobrý základ pro úspěšné zasazení a pěstování rajčat. Nezapomeňte, že různé odrůdy rajčat mohou vyžadovat specifické podmínky, proto se vždy zaměřte na konkrétní doporučení pro danou odrůdu, kterou máte v úmyslu zasadit.

Nejnovější články

Ideální snídaně pro sportovce: Klíč k maximálnímu výkonu

Snídaně je považována za nejdůležitější jídlo dne, a to zejména pro sportovce, kteří potřebují dostatečnou energii a živiny pro...
22.05.2024

Oslava lásky: Trvalá podstata Dne svatého Valentýna

Každý rok 14. února lidé po celém světě oslavují lásku a náklonnost při Dni svatého Valentýna. Je to den plný romantických gest,...
19.02.2024

Navštivte nás na FB

Chcete mít odkaz na váš web na Facebooku?


Chcete publikovat článek?

Pro publikování vašeho článku využijte kontaktní formulář, kde se dozvíte i cenu za zveřejnění.


Magazín o bydlení

Navštivnte magazín zaměřený výhradě na bydlení, architekturu a stavebnictví. I zde je možnost publikování vašeho článku.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace